PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=346814}
7,5 18 651
ocen
7,5 10 1 18651
8,4 8
ocen krytyków
Paprika
powrót do forum filmu Paprika

Incepcja....

ocenił(a) film na 9

Incepcja to plagiat tego cudownego japońskiego majstersztyku

ocenił(a) film na 5
fafikozoom

Nie ma czego tu plagiatować.

David_Ames

http://i.giphy.com/3o7qE74VNMAkDTZX5S.gif

ocenił(a) film na 5
4god10

Oki, coś jest na rzeczy, tzn. można powiedzieć, że w poszczególnych scenach jest podobieństwo czy też nawet kopia (to zestawienie jest dosyć dobitne), ale Paprika i Incepcja to jednak dwa różne utwory/filmy.

David_Ames

na podobnej zasadzie jak Matrix i GITS. Dwa różne filmy, dwie odmienne fabuły, a jednak widać czym się Wachowscy mocno inspirowali.

ocenił(a) film na 10
fafikozoom

To nie jest plagiat. Widziałam oba i jakoś nie sądzę żeby Incepcja była plagiatem, też mówi o snach, ale to jeden z nielicznych elementów wspólnych. No może jakby się uczepić to by ich trochę znaleźć, ale nie traktowałam tego jako podobnych filmów, podobały mi się oba i nie miałam wrażenia powtórki.

ocenił(a) film na 10
Weronika_Silver

na pewno "Paprika" była sporą inspiracją dla Nolana, ale "Incepcja" nie jest plagiatem, obydwa filmy genialne, Nolan trochę bardziej rozbudował całą ideę wchodzenia w sny i dodał do filmu kilka motywów znanych z życia (np. uświadomienie faktu, że nigdy nie pamiętamy początku snu, albo wybudzanie, które zawsze musi mieć miejsce, jeśli kogoś przewrócimy itp.), tym samym (na szczęście) pozbawił "Incepcję" otoczki anime, przez to obydwa te obrazy są świetne, każdy w swoim gatunku.

ocenił(a) film na 10
Wookie88

Za co wszyscy bardzo mu dziękujemy :).

ocenił(a) film na 5
Wookie88

Nolan sam powiedział, że Paprykę obejrzał dopiero po premierze Incepcji, kiedy pojawiły się głosy o inspiracji filmem.

ocenił(a) film na 8
Finalny_Odbiorca

Mówić to można wiele rzeczy :] To samo tyczy się Matrixa ;)

ocenił(a) film na 7
Finalny_Odbiorca

A ciekawostką niech będzie fakt, że innym anime tego samego reżysera (Perfect Blue) inspirował się Aranofsky tworząc niektóre sceny Requiem dla snu (np. scena w wannie).

ocenił(a) film na 9
Jezula

Ostatnio obejrzałam Perfect Blue, a Reqiuem dla Snu to mój ulubiony film, ale w ogóle sobie tego nie połączyłam. Co prawda scena w wannie jest podobna, ale czy jest coś więcej jest? W sumie inspirować można się wieloma rzeczami. :)

Kropka1029

Scena w wannie została zakupiona przez twórców na potrzeby Requiemu ;)
Specjalnie pytali Satoshiego o jej wykorzystanie.

Jezula

prędzej bym pomyślała że inspirowal sie tym filmem przy tworzeniu "Black Swan", nawet przyszedl mi na mysl ten film ogladajac to co sie dzieje z glowna bohaterka (tez jest swoja droga scena w wannie...)

użytkownik usunięty
Finalny_Odbiorca

Powiem tak, inspirowanie się czyimś dziełem to nic złego. Taki Tarantino jest dumny z tego że ściąga od innych twórców, zrobił z tego swój atut i znak rozpoznawczy. Ale On w przeciwieństwie do Nolana ma odwagę się do tego przyznać. Nolan za to woli rżnąć głupa i udawać że nie wie o co chodzi. Ktoś kiedyś zwrócił uwagę na rażące podobieństwa do jakiegoś komiksu Kaczora Donalda i wypunktowywał podobieństwa fabularne. Ale Nolan jak to Nolan woli udawać że nie wie o co chodzi. I to jest żałosne, a nie to że ściągną od kogoś.

Finalny_Odbiorca

"Nolan sam powiedział, że Paprykę obejrzał dopiero po premierze Incepcji, kiedy pojawiły się głosy o inspiracji filmem."

I dlatego film ma 3 prawie identyczne sceny, z czego jedna jest praktycznie identyczna? O ile do sceny w windzie można twierdzić, że to przypadek, to scena z lustrem jest sceną bardzo specyficzna i charakterystyczna i ciężko uwierzyć, że dwie różne osoby przypadkiem wymyśliły je w ten sam sposób.

użytkownik usunięty
Wookie88

Naprawdę potrzebowałeś filmu Nolana żeby to sobie uświadomić? O jejku...

ocenił(a) film na 8
Weronika_Silver

Filmy takie jak Memento, Incepcja, Tenet opieraja się na jednym pomyśle. W przypadku Incepcji to jest zrzyna pomysłu jak i niektórych scen 1:1.

fafikozoom

Skoro już o tym wspominamy to nie można przejść obojętnie obok
http://www.filmweb.pl/film/Ucieczka+w+sen-1984-96109

Jake_Boe

No i oczywiscie Koszmar z ulicy Wiązów ,tez o snach :D (Przepraszam,to zart,ale nie moglam sie powstrzymac :D)

Jake_Boe

A co powiecie na to:
http://www.filmweb.pl/film/Mind+Game-2004-300972
Nie jest to może sensu stricte opowieść o śnie, ale z dzikimi , nieokiełznanymi świadomością marzeniami sennymi ma dużo wspólnego.
W odróżnieniu od (jak ktoś napisał) sterylnej i nomen omen "sennej" w sensie zwrotów akcii "Incepcji".

fafikozoom

w długo przed premierą Papriki komiks disney'a który jest dużo bardziej podobny do Incepcji...

ocenił(a) film na 8
archanix

dokładnie... równie dobrze możemy oskrażyć Nolana o plagiatowanie mitologii greckiej ;p motyw snów jest stary jak nasza cywilizacja....

archanix

Jaki tytuł komiksu?

użytkownik usunięty
Morghar

"The Dream of a Lifetime"

ocenił(a) film na 6
fafikozoom

Incepcja to plagiat Papriki, bo zapożyczono pomysł wchodzenia w sny tak samo jak Paprika to plagiat Dragon Balla, bo bohaterka latała na chmurce.

Jest różnica między inspiracją oraz zapożyczeniem, a plagiatem.

ocenił(a) film na 8
Hustla

Latanie na chmurce to nie z Dragon Balla, a z "Journey to the West" - szesnastowiecznej powieści chińskiej.

ocenił(a) film na 8
mozgow

To już wiadomo, od kogo Słowacki zgapił latanie na chmurce pisząc "Kordiana".

Hustla

Latanie na chmurce jest to plagiat Monkey Magic nawet diadem się zgadza.

ocenił(a) film na 8
fafikozoom

Incepcja to raczej swobodna ekranizacja jednego z opowiadań Lema, w którym Trull i Klapacjusz uwięzili króla Rozporyka w wielowarstwowym śnie.

ocenił(a) film na 6
fafikozoom

ghe ghe ghe

fafikozoom

Nie odróżniasz plagiatu od inspiracji.

ocenił(a) film na 9
JackCarver

Plagiatem to jest Siedmiu Wspaniałych od Leone, który twierdził że filmu siedmiu samurajów nawet nie znał a jest kropka w kropkę.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones