PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=30936}

Wałkonie

I vitelloni
7,4 4 058
ocen
7,4 10 1 4058
7,5 14
ocen krytyków
Wałkonie
powrót do forum filmu Wałkonie

Dlaczego?

ocenił(a) film na 7

Dlaczego jeden z bardziej znanych filmów Felliniego nie ma żadnej recenzji? Czyżby dlatego, że jest przereklamowany - jak uważam? Zaszkodziło mu bardzo przemieszanie reguł włoskiego neorealizmu z poetyką filmową Felliniego, widoczną w jego późniejszych filmach. Mówiąc wprost, zabrakło mi odrobiny surrealizmu, liryki i... gorzkiej satyry jednocześnie.

ocenił(a) film na 6
jak45

Zgadzam się.. film wyprodukowany w 1953 więc w koncowce okresu neorealizmu trochę pochłonął z tej idei.. Oglądając nie miałam wrażenia, że był to film Felliniego. Powiedziałabym nawet, że więcej w nim Rosseliniego. Chyba tylko wątek z "kobieciarstwem" Fausta dodał filmowi
trochę liryki, ale jak dla mnie za mało. Późniejsze dzieła Felliniego były o wiele mocniejsze w wymowie :-)

ocenił(a) film na 8
potwierdzam

> Oglądając nie miałam wrażenia, że był to film Felliniego. Powiedziałabym nawet, że więcej w nim Rosseliniego.

Od połowy lat 40. do lat 50. Fellini ściśle współpracował z Rossellinim. Był współautorem scenariuszy do filmów, tj.: "Rzym, miasto otwarte", "Paisa" (a więc "żelazna klasyka"), "Miłość" (w "Cudzie" zagrał nawet jedną z głównych ról), "Franciszek, kuglarz boży" czy wreszcie "Europa '51". Co więcej, Fellini uważał Rosselliniego za swojego mistrza oraz człowieka, któremu włoska kinematografia zawdzięcza niesamowicie wiele. "Paisa" była zaś jego ulubionym filmem. Tak więc trudno się dziwić, że "tyle Rosselliniego we wczesnym Fellinim" ;-)

ocenił(a) film na 6
magmos

Wiedziałam, że inspirował się Rosselinim, ale nie wiedziałam, że aż tyle mieli wspólnych filmów :-) dzięki za informację!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones